Instrukcja sadzenia | Lumagica.pl

Instrukcja sadzenia i pielęgnacji frezji

Dziękujemy za udział w specjalnej grze terenowej, zorganizowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka w ogrodzie świateł MagicznyBotaniczny.

Czas zasadzić cebulki kwiatów, które otrzymaliście w nagrodę za wspólną zabawę. Wyrosną z nich piękne Frezje Double. Musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cebulki zasadzone w lutym zakwitną dopiero w czerwcu lub lipcu.

Do dzieła:
– Cebulki posadźcie do podłoża przepuszczalnego, próchnicznego na głębokość ok. 5-6 cm.

– Przez pierwsze 6-8 tygodni temperatura powietrza otaczającego roślinkę powinna wynosić ok. 5-10 stopni Celsjusza, więc warto doniczkę postawić na przykład na piwnicznym parapecie.

– W kwietniu, gdy temperatury na zewnątrz wyniosą ok. 12-15 stopni Celsjusza, frezje można już przenieść na zewnątrz. Roślina potrzebuje dużo światła, ale pamiętajcie, aby nie narażać jej na bezpośrednie promienie słoneczne.

Jest to bardzo ważny moment, ponieważ tworzą się wtedy pąki kwiatowe! Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka lub dostępność światła zbyt mała, pąki kwiatowe mogą się nie wytworzyć, a roślina nie zakwitnie.

– W tym okresie możecie rozpocząć nawożenie nawozami o zwiększonej zawartości potasu i fosforu, najlepiej nawozem płynnym do roślin kwitnących.

– W czerwcu, po rozpoczęciu kwitnienia, optymalna temperatura uprawy to ok. 20 stopni Celsjusza – przy zachowaniu tej temperatury roślina będzie kwitła kilka tygodni. Przy zbyt wysokich temperaturach kwitnienie będzie znacznie krótsze.

– Jeśli roślina wytworzy pędy kwiatowe pomyślcie o zapewnieniu jej podpór, aby się one nie wyłamywały.

– Po przekwitnieniu, pozostawcie roślinę aż do zasuszenia liści. Nie należy jej wtedy obficie i często podlewać, a po całkowitym zaschnięciu należy usunąć liście i zaprzestać podlewania zupełnie. Roślinę umieśćcie w chłodnym miejscu do lutego, zapewniając niezbędny okres spoczynku.

***

Koniecznie pochwalcie się swoimi Frezjami na naszym facebookowym profilu.

Masz pytania?

Aby skontaktować się z nami napisz na adres magicznybotaniczny@goinapp.pl

Kontakt dla mediów:

media@lumagica.pl

Adres:

Al. Ujazdowskie 4
00-478 Warszawa

logo Lumagica
Ogród Botaniczny Uniwersytety Warszawskiego
logo Lumagica